Ferraty Nonnensteig a Alpiner Grat jako vstupenka na alpské ferraty

Ještě před odjezdem na pořádné klettersteigy do rakouské Solné komory jsme se s přáteli rozhodli navštívit dvě oblíbené žitavské ferraty blízko hranic, konkrétně Nonnesteig a Alpiner Grat.

Podle rad průvodců dojíždíme na parkoviště v Dolní Světlé a po necelé půlhodince po zelené turistické značce docházíme k nástupu pod první ferratu – Nonnensteig (Zadrátovaná jeptiška). Skála je naštěstí suchá, tak už nic nebrání tomu obléknout potřebné via ferratové vybavení a zdravě nadržení vyrážíme na žebřík. Po chvíli stoupání po krásném pískovci je nutné překonat mezeru mezi skalami po mostě z příček. Poté se místy střídá nezajištěný úsek se střední obtížností. Nejtěžší místo na via ferratě je úsek s klasifikovanou obtížností C/D, který se osazen kramlemi a při nutném přecvaknutí karabin je nutno vynaložit trochu více sil. Zajímavá část je i překročení do průrvy a slezení části skalky. Závěrečný most je oproti Karlovu mostu na Pastýřské stěně v Děčíně poměrně volně přikotvený a vedení podpůrných lan je v různé výšce. Mostem překračujeme turistický chodník, takže si užíváme zasloužený obdiv. Z vyhlídky si ještě zpětně prohlédneme přelezenou středně těžkou a krásnou ferratu a vracíme se na parkoviště.

Přejíždíme na konec obce Petrovice na malé štěrkové parkoviště. Odsud jdeme nejprve po silnici po zelené turistické přes hraniční přechod do obce Luftkurort Lückendorf a držíme se stále zelené turistické značky až na rozcestí, ze kterého pokračujeme po žluté kolem malého lesního parkoviště, kde se doporučuje zaparkovat, až k nástupu pod via ferratu Alpiner Grat, který se trochu hůř hledá. Líbí se nám popis, že bychom měli využívat pouze přírodním chytů a k postupu využívat jen kramle. Lano má sloužit pouze k jištění. Takto je ferratování těžší, ale dává pocit opravdového lezení. Ferrata je vedena defakto po skalním hřebenu a místy jsou zde středně náročnější místa. Na konci ferraty zbývá už jen zprava obejít skalní masiv a dojít na vyhlídku, ze které je nádherný výhled na ferratu a do krásného údolí.
Do Petrovic se vracíme přes louku po zelené a za odměnu si v hospůdce Zlatý strom dopřáváme výborné jahodové knedlíky.

Na závěr nelze než tyto 2 ferraty doporučit. Je vidět, že se tvůrci hlavně na Jeptišce při stavbě pořádně vyřádili a snažili se zde vybudovat několik neobyčejných míst, jejichž překonání se při návštěvě Alp bude určitě hodit!


Přidat komentář

Zpátky na začátek