Rio Sallagoni – via ferrata na hrad

Rio Sallagoni - Parkoviště, cesta k ferratě

Tato ferrata se nachází v okolí italského jezera Lago di Garda, poblíž vesničky Drena, která leží necelých 15 km severně od Lago di Garda.


My jsme k této ferratě vyrazili z městečka Arco, které je hlavně známé mezi horolezci. Autem jsme vyjeli směrem městečko Dro a poté odbočili z hlavní silnice na vedlejší, která nás dovedla do vesničky Drena. Cesta byla dobře značená, a pokud zrovna nebyly ukazatele na vesničku Drena, tak byl určitě ukazatel na Castel Drena, což je hrad, který se tyčí nad touto vesničkou a je zároveň cílem ferraty.
Auto jsme nechali na neplaceném parkovišti u silnice a oblékli se do ferratové výstroje. Hned z parkoviště je ferrata značená, takže není žádný problém cestu najít. Úzkou pěšinkou jsme vyšláply menší svah, poté se dali doprava a na rozcestí opět doprava lehce z kopečku dolů, proti proudu říčky a za chvíli jsme byli u nástupu ferraty.
Tato ferrata patří mezi nejzajímavějších cesty s obtížností C. Proto se ani nemůžeme divit, že je tato cesta propagovaná místními cestovními agenturami, které za těžké peníze provádí cizince po ferratách. To jsme okusili ihned při nástupu ferraty, kde před námi byla skupinka asi dvaceti turistů, jejichž výbava spíše připomínala výbavu do města na promenádu než výbavu pro šplhání do skal. Nezbývalo nám tedy nic jiného než se zařadit nakonec a trpělivě pomaloučku postupovat v tempu těchto turistů.
První polovina jištěné cesty vedla skalní soutěskou, kterou protéká menší říčka a vytváří malé vodopády. Byla to zároveň nejobtížnější část cesty. Traverzovali jsme několik metrů nad hladinou potoka po lanech, kramlích a skobách po svislé stěně soutěsky, která v jednom místě přecházela do převisu. Asi v polovině cesty se před námi soutěska otevřela a my sestoupili na její dno. Zde jsme mohli předběhnout skupinku turistů, která si dávala pauzu, a pokračovat dál. Úzkou pěšinkou jsme vystoupali k lanovému mostu, který nás převedl přes řeku a poté jsme opět stoupali po dřevěných schodech k hradu Drena. Zpět na parkoviště jsme sestoupili po silnici.
Výšlap nám trval necelý dvě hodinky, ale dá se to stihnout i rychleji, a sestup k parkovišti byl asi na půl hodinky.

Tato ferrata byla moc pěkná, zvláště její první polovina. Pokud ale dáváte přednost nefrekventované cestě, je lepší vyrazit brzo ráno nebo k večeru, abyste se vyhnuli se zástupům turistů, které sem dováží zážitkové agentury z městečka Arco.


Přidat komentář

Zpátky na začátek