Henne a Hole – skvělý tip pro aktivní výlet

Via ferrata Henne Klettersteig

Via ferraty Henne Klettersteig a HZS Ferrata na Martinské hole jsou skvělý tip pro aktivní výlet.

Henne Klettersteig, obtížnost B, Rakousko

Samotná via ferrata příliš náročná není, viděli jsme na ní lézt i děti, ale ten přístup 🙂 Jelikož lanovka Reckmoos Nord přes letní sezónu nejezdí, museli jsme se nahoru vyškrábat pěšky a to přímo po černé sjezdovce. Její výstup byl opravdu náročný a potili jsme doslova krev 🙂 Po nějaké hodině a půl jsme se dostali k samotné via ferratě, ovšem byli jsme totálně KO a to nás teprve čekalo samotné lezení. Po občerstvovací pauze jsme šli na to, ale jelikož ferrata nebyla moc náročná, jak už jsem psala, bylo to v pohodě. Sestup z ferraty je na druhou stranu hory, již bez jištění. Jde se úzkou klikatou cestou s krásným výhledem na přilehlé jezero. U jezera je hospoda s dobrým jídlem, takže si zde můžete odpočinout a kochat se všudy obklopujícími horami.

Via ferrata Henne Klettersteig není dlouhá, ale zato jsou z ní nádherné výhledy na okolní krajinu, jelikož lezete po samotném hřebenu hory. To vybízí k pořízení nádherných fotografií. Místy není jištění, jelikož jdete po rovině, ale člověk si musí dát pozor na uklouznutí, to by byl pak malér, cestička po hřebenu je opravdu úzká. Finální bod je obrovský kříž na vrcholku kopce, u kterého se samozřejmě všichni fotí a někteří dokonce i lezou na jeho samotný vrcholek. Odtud je pak již sestup dolů.

Via ferrata Martinské Hole, obtížnost C, Slovensko

Via ferrata začíná přímo u hotelu Penzion Ferrata ve městě Martin. Ze začátku se jde bez jištění podél řeky nahoru – je to krásná procházka. Trasa postupně přechází na jištěnou ferratu, která se ke konci rozdělí na dvě obtížnosti: HZS Ferrata na Martinské hole – varianta B a těžší HZS Ferrata na Martinské hole – varianta C.

My jsme lezli tu těžší céčkovou variantu, bylo to pohodové lezení, ale třeba pro děti by to moc vhodné nebylo. Místy jsou ty úseky náročnější. Ferrata má různorodé typy chytů, naleznete zde i „most“ přes údolí. Po vylezení via ferraty se ocitnete na tzv. Veľké lúce, odkud pak dojdete po cestě do lyžařského střediska Martinky. Zde je několik restaurací, kde se můžete občerstvit. Sestup dolů jsme si tentokrát ušetřili, jelikož nás nahoře čekal odvoz.

Jedná se o nádhernou via ferratu, kterou rozhodně doporučujeme! Již samotná procházka podél řeky nahoru stojí opravdu za to. Určitě se sem ještě vrátíme.

 

Byl jsi taky někde? Poděl se s ostatními o svůj článek.

Napiš nám ho na info@viaferraty.cz.


Přidat komentář

Zpátky na začátek