Den na ferratách u Zell am Ziller

Via ferrata Gerlossteinwand

Když už se ocitnete v Rakousku a předpověď počasí slibuje krásný slunný den, je potřeba si ho pořádně využít. V plánu mám jednu horskou via ferratu a když to vyjde, tak i jeden klettersteig garten.

Takže jdeme na to, tři, dva, jedna …

Asi poprvé v životě si na ferratu beru horské kolo. Napadlo mě to včera, když jsem přemýšlel, jak toho během jednoho dne, zvládnout co nejvíc. Autem dojedu do městečka Hainzenberg u Zell am Ziller a parkuji těsně u lanovky. Akorát na mě vyšlo poslední volné místo.

Via ferrata Gerlossteinwand

Když vyjedu lanovkou i s kolem do výšky 1 650 metrů, vítá mě velká informační cedule. Kousek za cedulí zamykám kolo k dřevěné lavici a chvilku po půl jedenácté vyrážím pod severní stěnu Gerlossteinu.

Cesta k via ferratě Gerlossteinwand (D) je dobře značená. Na začátku zajištěné cesty leží ještě zbytek sněhu a nachází se zde také informační nákres celého topa. Lezení začíná pěkně zostra, přede mnou lezou dva lezci, které po chvilce předbíhám. Zajímavý úsek je také jakási koutová stěnka vypadající zezdola jako věžička, pod kterou právě natraverzovávám. Úsek nad ní je velmi lehký. Vždy se tu tak nějak střídá lehký úsek s těžším, takže na odpočinek je prostoru dost.

Druhá polovina cesty má dva těžší úseky. Když přilezu ke stěnové knize, dávám si malou svačinku a zapisuji se do knihy. Za hodinu a dvanáct minut jsem u dřevěného vrcholového kříže.

 

Brzy bude poledne, je krásný den a tak hurá dolů ke kolu. Sestup je opět dobře značen a není náročný. V půl jedné nasedám na kolo a sedmikilometrový úsek s klesáním 650 metrů zvládám za 15 minut. Byl to parádní sešup a brzdy jsou ještě teď horké :).

Via ferrata Gerlossteinwand

Erlebnisgarten Riederklamm

Autem přejíždím 12 kilometrů do městečka Gerlos, kde parkuji u obchodu a dávám si oběd. Mým dalším cílem jsou tři ferraty v Erlebnisgarten Riederklamm. Na portálu viaferraty.cz ještě tyto ferraty nejsou, a proto zatím nevím, že je lepší zaparkovat na malém plácku jen pár minut pod ferratou.

Od správného parkoviště jdu asi pět minut po vyšlapané klikaté cestičce, nějakých 260 metrů, až pod skalní stěnu, kde je masivní ocelový visutý chodník se zábradlím. Kousek pode mnou teče průzračná kaskádovitá říčka. Je zde i pár sportovních lezeckých cest, vápencová stěna je osazená dokonce umělými chyty, což je v přírodě odporný. Na tom samém místě je i začátek tří via ferrat.

Jako první lezu ferratu Wasserfall Klettersteig (C/D), která měří nějakých 60 metrů. Vrchol má společný s ferratou Weiße Wand Klettersteig (B/C), tak se rovnou rozhoduji touto ferratou slézt dolů. Přišli nějací lidé a začínají se oblékat do sedáků. Mám za sebou dvě krátké ferraty a plynule pokračuji na nejdelší zdejší ferratu Riederklamm.

Nad údolím vedou lanovky Flying Fox, ale já nemám s sebou kladku a pravděpodobně to budou využívat jen místní outdoorové agentury pro své klienty.

 

Ferrata Riederklamm Klettersteig (B/C) se skládá ze dvou částí a tato první, kde zrovna lezu má i lanový most ze tří ocelových lan. Stupů a stupaček je zde spoustu. Lezení není těžké, jedná se spíše o traverzování a je zde mnoho míst pro opuštění cesty. Druhá část má opět traverzy, jeden i trochu těžší úsek a určitě jí dominuje 70 metrový lanový most. Na konci této trasy jsem ve 14:40. Sestup vede vyšlapanou a značenou lesní cestičkou nad ferratou.

 

Krimmler Wasserfall

Červenec má nejdelší dny v roce, takže není důvod být někde zavřený na penzionu nebo sedět u baru. Ještě je čas vyrazit za dalším dobrodružstvím. Vyzvedávám Báru a vyrážíme směr Krimmelské vodopády, které jsou nejvyšší v Evropě (380 metrů)! Na parkovišti pod vodopády jsme v 17:30 a míříme ke vstupu, kde zaplatíme vstupné 4 €/osoba a vyrážíme vzhůru k vodopádům. U dolního Krimmlského vodopádu jsme cca v 18 hodin. Postupně jdeme tři kilometry nahoru, kolem středního a poté i horního Krimmlského vodopádu až do výšky cca 1 460 metrů při převýšení 400 metrů. Nahoře jsme v 19:10.

 

Vodopády jsou to opravdu nádherné a mohutné. Voda stříká všude. Zpět na parkoviště jdeme opět nějaké tři kilometry druhou cestou, takže děláme okruh. Jakmile dorazíme dolů, chvilku si odpočineme, ale pak startujeme motor a jedeme dál. Dnes totiž ještě přejíždíme k další ferratě – přečtěte si další blog Výstup ferratou Donnerkogel Intersport.

Byl jsi taky někde? Poděl se s ostatními o svůj článek?

Napiš nám ho na info@viaferraty.cz.


Přidat komentář

Zpátky na začátek