Via ferrata Hluboká

Vylezlo 65 uživatelů, průměrné hodnocení 3.5224Vylezlo 65 uživatelů, průměrné hodnocení 3.5224Vylezlo 65 uživatelů, průměrné hodnocení 3.5224Vylezlo 65 uživatelů, průměrné hodnocení 3.5224Vylezlo 65 uživatelů, průměrné hodnocení 3.5224

7 komentářů

Seřadit komentáře dle:  Od nejnovějšího  Od nejstaršího  Od nejlepšího  Od nejhoršího
 1. 0

  0

  Byli jsme na té ferratě s přítelkyní. Nejdřív, je to k ferratě od parkoviště 6,5km. To jen pro ty, co píšou, že to je pěšky za 20 minut. Ferrata je ze 70% v záklonu, takže já jsem ji dolezl, ale přítelkyni musela zachránit okolo jedoucí loď. Nedala to na ruce. Ferrata je docela dlouhá. Rozhodně si nemyslím, že by to bylo B.

  1. 0

   0

   Nemyslíte tím spíše ferratu v Bechyni?

 2. 0

  0

  Přístup k via ferratě je nejlepší z Purkarce, kdy je to od parkoviště cca 3.3km k odbočce ze stezky a od odbočky 150m kolmo směrem k řece. Z parkoviště tedy do 40min.

  Ferrata je ideální pro začínající lezce, kteří se zde mohou naučit jistit se a mohou si odpočinout i bez nutnosti odsednutí. Ferrata je pěkná a oproti Bechyni o dost lehčí.

  Nyní od června 2021 otevřen nový úsek (Část B) , kdy je na informační ceduli uvedeno že je dlouhý 400m a obtížnost je C/D a čas lezení 60min. Tento úsek má nástup ve stejném místě jako první úsek a leze se na druhou stranu (proti proudu) od toho prvního. Můj názor je, že uváděná obtížnost je přehnaná a je stejná jako na prvním úseku pouze je tato část delší. Kdo bude potřebovat místa na odpočinek je zde dost.

 3. 0

  0

  Tahle ferrata určitě není pro úplné začátečníky, ačkoli se lehčí 150m část zdá lehká, je poměrně silová – ale stále to jsou jen krátké silové úseky, tak pohoda. Za to druhá, čerstvě otevřená 400m dlouhá část je už silová výzva i pro o něco zkušenější lezce 🙂 Ze začátku se zdá lehká, při první půlce se člověk moc nenadře. Ale druhá půlka je pořádná prověrka sil a výdrže, pokud někdo má problém s lehčí 150m dlouho trasou, nedoporučuji zkoušet těžší trasu 🙂
  Celkově je ale Ferrata Hluboká krásná, výhodou jsou dvě mola kam člověk může zakotvit s loďkou či dojet na paddleboardu. Jediná „nevýhoda“ je pro pěší kteří přijeli autem, z Hluboké je to cca 7km (2 hodiny pěšky) a z obce Purkarec 3km (hodina pěšky).

 4. 0

  0

  V obci Purkarec je na odbočce k ferratám zákaz zastavení, nicméně na konci jsou parkovací místa asi tak pro 6 aut. K ferratám to pak je cca 40 minut svižné chůze.
  Obě ferraty jsou hodně horizontální, netřeba se bát výšek. Lezení nad vodou má své kouzlo.
  Ferrata A, značená obtížnost B, je vskutku hodně v záklonu, jak už píše prudolf výše. Kvůli tahání za ruce jsem měl pocit, že je to spíš C než B. Trvalo nám to asi 45 minut i se spoustou focení.
  Ferrata B, značená obtížnost C/D, by byla podobná jako výše popsaná ferrata A, jenže má tři převisy. Pro mě platí klasická hláška „Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil“ Kvůli nim jsem měl pocit, že je to spíše D. Když máte silné ruce, tak je to fajn, když ne, tak tam pak nedůstojně visíte na odsedce a jen litujete, že nemáte dvě 🙂 . Jeden kolega lezl převisy raději bez jištění. Přijde mu lepší šetřit ruce a neztrácet čas přecvakáváním karabin. Když žbluňkne z jednoho metru do Vltavy s ferratovou brzdou, bude to skoro stejné, jako když tam spadne bez ní. To druhé je možná i bezpečnější.
  I můj značně nestylový postup trval celkově právě hodinu. Nepřevisové úseky jsou hezké a dost podobné jako ferrata A, možná dokonce s menším taháním za ruce.

  1. 0

   0

   Plně souhlasím s Pavlem v komentáři za dne 29.5.22. Lezl jsem ferratu A a dost to tahá za ruce. Navíc je to pořád stejné, pohybujete se prakticky v jedné rovině. Ke konci už to byla trochu nuda a byl jsem rád, že to končí. Pro ukázku mi to stačilo, na ferratu B jsem už nelezl.
   Na stránkách https://www.hluboka.cz/aktivity/157-ferrata-hluboka se uvádí, že ji zvládnou začátečníci i rodiny s dětmi. To si tedy rozhodně nemyslím!

 5. 0

  0

  21.5.2023 Přístup jsem zvolili od parkoviště na Hluboké, ale s tím, že jsme si vzali kola. Pak je přiblížení k ferratě s rozumným časem a ani neztratíte síly pochodem.
  Zkusili jsem s kamarádem obě ferraty: A (kratší) i B (400 m). První ferrata je trošku v záklonu a tahá ruce. Nejsou zde jinak žádná vyloženě problematická místa. Na konci se po krátkém výstupu od řeky dostanete k výchozímu bodu s možností krátkého sestupu zpět na molo, kde lze nastoupit na ferratu B.
  Ferrata B je dlouhá cca 400 m. Opět jsou zde místa v záklonu. Na konci je místo, kde jsme byli oba rádi, že máme sebou odsedky, které nám jej pomohli překonat. Dva lezci z party před námi na tomto místě skončili ve vodě. Což zase tak nevadilo, protože na konec ferraty se odtud už dá doplavat (dle stavu vody samozřejmě). Jinak je zde dost míst na odpočinek.
  Výstup zpět je obtížnější a delší než z ferraty A.
  Velké plus obou ferrat je jejich umístění nad vodou. Lezení občas okoření vlny, které s radostí nebo škodolibostí vytváří projíždějí lodě a jejich posádky pak mohou pozorovat lezce s mokrými botami (v lepším případě).

Zobrazit všechny komentáře (7 celkem)

Přidat komentář

Zpátky na začátek