Jak vybrat trekingové hole

trekingove-hole-2

Trekingové hole jsou oblíbenou pomůckou pro řadu lidí. Dovolují jim zůstat stále aktivní a udržet se v kondici. Jak si vybrat ty správné?

Hole na nordic walking nebo trekingové?

Ačkoli by se mohlo zdát, že v hůlkách není rozdíl, hole určené na nordic walking jsou konstruovány odlišně. Trekingové hole mají poutko ve tvaru smyčky a typický je pro ně tupý hrot, který se podobá lyžařským hůlkám na sjezd. Proto by se neměly zaměňovat. Uživatel by si měl už na počátku ujasnit, které aktivitě se vlastně plánuje věnovat.

Základní dělení holí: na pevné a teleskopické

Podle konstrukce bychom tyto hole mohli rozdělit na dva základní typy, a to na hole pevné a odpružené. Pevné hole mají délku přizpůsobenou výšce tělesné postavy. Jsou velmi lehké a poskytují kvalitní oporu při chůzi. Spíše se využívají při nordic walking, neboť se tato aktivita zpravidla provozuje v lehkém terénu.

Teleskopické modely jsou přizpůsobivé, proto nacházejí uplatnění ve složitějším terénu. Navíc je může používat i více lidí. Například v rodině se tak o ně můžete vystřídat. Výhodu mají i ve skladnosti, v terénu je proto můžete snadno sbalit a umístit do batohu.

Nevýhodou je nižší mechanická odolnost. Spoje se časem opotřebují a hůl se vám jednoduše rozlomí. Ověřit byste si také měli, zda celý mechanismus funguje dostatečně lehce a daří se vám bez obtíží změnit velikostní nastavení hole.

Jak na správnou velikost

Nevhodně zvolená výška holí degraduje jejich efekt. Užívání nám potom spíše škodí, než prospívá. Můžeme trpět namožením zad nebo oblasti krku. Jak tedy na správnou výšku?

Jednoduchá pomůcka praví, že pokud si hůl opřeme kolmo o zem, měl by loket spočívat v úhlu 90°. Délka je však, jak již bylo řečeno, ovlivněna i terénem. Lišit se může oproti běžnému užívání o 5 až 10 cm.

Jiný způsob výpočtu výšky holí uvádí, že je vhodné tělesnou výšku vynásobit číslem 0,68. Znamená to tak v praxi, že člověk o průměrné výšce 170 cm bude potřebovat výšku holí přibližně 115 cm. Další informace o výběru správné délky najdete třeba v tomto nákupním průvodci výběrem trekingových holí.

S odpružením nebo bez něj

Neodpružené hole nejsou vybaveny systémem tlumení nárazů. Tvořen je soustavou pružinek a elastomerů. Proto jsou levnější a nenáročnému uživateli zpravidla i stačí.

Hole vybavené speciálním systémem Antishock tlumí nárazy a poskytují vysoce komfortní zážitek z chůze. Vhodné jsou do většiny terénů. Mírnou nevýhodu v tomto případě představuje vyšší pořizovací cena.

Používané materiály

Mezi nejběžněji používané materiály se v tomto segmentu řadí:

  • hliník
  • sklolaminát
  • karbon

Zejména karbonové hole jsou určeny náročným sportovcům, kteří je podrobí vysokému zatížení. Jsou však dražší. Nejlevnější verzí je hliník. Hole jsou levné, avšak o něco těžší. Pro komfortní občasné využívání tak lze doporučit především sklolaminát.

Řešit bychom měli i materiál rukojeti (gripu) kvůli dostatečně příjemnému úchopu. Zpravidla se jedná o kombinaci plastu, korku, kaučuku, popřípadě pěny.


Přidat komentář

Zpátky na začátek