Počasí, aneb kde zjistit jak bude

počasí

Je to otázka, kterou si položí každý z nás několikrát do týdne. Hlavně pak v době, kdy plánuje nějakou akci v horách. Ano, bavíme se o počasí. Zjistit si jak bude v daný den se zdá být jednoduché, ale jak víme, existuje mnoho zdrojů předpovědi počasí a většina z nich není úplně nejpřesnější. Jak tedy získat tu nejspolehlivější předpověď?

Důležité pro každého je před tím než vůbec začne něco hledat, odpovědět si na nejzákladnější otázky:

 

  • Kam jedu? (místo, stát)
  • Kdy jedu? (za jak dlouho)

Obě tyto otázky jsou velmi důležité. Většina relevantních předpovědí je totiž pouze hodinová (několik následujících hodin) či krátkodobá (na další 2 až 3 dny). Jedete-li na akci až za týden, pak hledáte předpověď dlouhodobou (na 14 dní dopředu). Je nutné si uvědomit, jak složitý proces tvorba počasí je, a proto je nutné brát všechny předpovědi s jistou rezervou. U dlouhodobé předpovědi nejde ani tak moc o předpověď, jako spíše o výhled poskytující přehled o převládajícím typu počasí. Předpovědi na dobu delší než 14 dní už nelze brát za příliš relevantní, mají spíše velmi obecný informativní charakter.

Odpovíte-li si na první otázku tak, že zůstanete v České republice, pak bude vaším hlavním zdrojem informací Český hydrometeorologický ústav a jeho modely. Ten vydává 3 druhy předpovědí: aktuální, týdenní a dlouhodobý výhled na celý měsíc. Vždy se také hodí podívat na radar, který ukazuje aktuální stav.

Dobrou a přehlednou pomůckou pro 2 denní předpověď je aplikace Českého hydrometeorologického ústavu Aladin. Jedná se asi o nejlepší matematický předpovědní model pro ČR, který je aktualizován 4x denně a nabízí pravidelné předpovědi teploty, vlhkosti, tlaku, větru a srážek. Další pomůckou může být numerický předpovědní model počasí Medard.

Pokud se ovšem plánujete vydáte mimo Českou republiku, pak vaším hlavním zdrojem informací o počasí bude hydrometeorologický ústav v dané zemi a jeho portály. Jejich seznam pro Evropu najdete zde. Nejčastěji používanými v případě via ferrat pro vás budou asi portály Německa, Rakouska, Itálie či Švýcarska.

Každý si musí vybrat to své, zcela jiné informace bude hledat via ferratista v letních horách, skialpinista v zimních horách nebo třeba extrémní kajakář.

Velmi populární jsou také některé weby, které vám celkem přesně poskytnou předpověď počasí na jakémkoliv místě v Evropě nebo dokonce na celém světě. Takovými weby jsou například norský Yr.no či německý WetterOnline.de, který využíváme i v naší databázi cest www.viaferraty.cz.

Ještě zde doplníme jednu aplikaci pro operační systém Android – Klara – jenž čerpá z Norského institutu a přehledně uvádí předpověď pro jakékoliv místo na světě.

A jaké spolehlivé zdroje s předpovědmi počasí používáte vy? Napište do komentářů své zkušenosti.


Přidat komentář

Zpátky na začátek