Via ferraty Ústeckého kraje

Blansko

Jelikož naše kancelář sídlí v krajském městě Ústeckého kraje, tak si dneska trochu prozkoumáme tuto oblast. Konkrétně přilehlé části města Ústí nad Labem jako je Vaňov a obec Mírkov.

Via ferrata Poustevna

První a méně náročná via ferrata zvaná Poustevna se nachází v okrese Povrly asi 9 kilometrů východně od Ústí nad Labem, blízko obce Mírkov. Vlastně se tu nalézá celkem 10 krátkých tras. Zajištěné cesty v místním pískovci zde začal budovat Karel Bělina na jaře v roce 2017, postupem času se začaly pomalu rozšiřovat a dnes jich tu můžeme nalézt celkem deset:

1. Vánoční (A/B)

2. Poustevna (C)

3. Hop na hrazdu (D)

4. Honzíkova (A)

5. Indián (B)

6. Stopař (B)

7. Zakrytá (B)

8. Poustevna (C)

9. Kolem stromu(B)

10. Krátká (C).

Via ferrata Poustevna topo
Via ferrata Poustevna – TOPO

 

Via ferrata Poustevna

Přestože má Poustevna jen 7 metrů převýšení, může se pyšnit obtížností (C). Via ferrata se dá zdolat dvěma směry, kdy první, ten obtížnější na pravé straně, traverzuje v převisu. Druhý směr, na levé straně via ferraty je už lehčí a vede po nakloněné skále. Poustevna je ideálním místem pro rodiče s dětmi a to z mnoha důvodů. Například auto můžete zaparkovat hned u silnice před ferratou, takže žádná velká štreka. Dále se můžete s dětmi vyřádit na houpačce, lanovce nebo lanových mostech, které jsou hned vedle ferraty. A po vyčerpání vaší energie a neúnavných dětí se můžete posadit a posvačit u dřevěného stolku s lavičkami.

Vyrážíme autem po snídani nejdříve na obhlídku nedaleké zříceniny hradu Blansko, kde u silnice necháváme zaparkované auto. Cesta k zřícenině nám zabrala necelých 20 minut. Zde se také nachází Via ferrata Blansko (B). Po obhlídce se vracíme k autu a po silnici dojedeme za necelou půl hodinu k Poustevně. Zde se ještě trochu protáhneme, poklábosíme s ostatními lezci a jdeme na to. Nejdříve začínáme levou stranu, pak pravou a celé nám to zabere několik minut. Dáme si to celé ještě jednou a pak jdeme zpátky k autu a vyrážíme na druhou via ferratu dnešního výletu – na Lužickou spojku.

Blansko
Blansko

Byl jsi taky někde? Poděl se s ostatními o svůj článek?

Napiš nám ho na info@viaferraty.cz.

 

Via ferrata Lužická spojka

Naše dnešní druhá via ferrata, kterou vám chceme představit, se jmenuje Lužická spojka (C) a naleznete ji na opačném konci Ústí, přibližně tři kilometry jižně od centra nad městskou částí Vaňov. Nachází se v lesním prostředím pod skalní vyhlídkou Skály. Tato cesta má 100 metrů, je značena obtížností (C) a není určena začátečníkům, ačkoliv začátek tak může vypadat. A taky se nedoporučuje lézt jí,  když je mokro, protože je částečně zemitá.

Via ferrata Lužická spojka
Via ferrata Lužická spojka

Přejezd nám zabral 40 minut i se zastávkami na semaforech. Auto necháváme u silnice ve Vaňově a vydáváme se po modré turistické cestě, stoupáme vzhůru a poté zase klesáme skoro 3 kilometry. Došli jsme až k místně známým skalám ,,Milenci’’ a kousek nad skálou je nástup na ferratu Lužická spojka. Začínáme traverzovat po skalních kamenech porostlé mechem, potom začínáme vertikálně stoupat a pomaličku šplháme na vrchol povětšinou přírodními stupy, protože těch umělých zde moc nenajdete. Ufffff. Jsme nahoře, byla to docela fuška, ale zvládli jsme to s přehledem. Jako odměnou nám teď je nádherný výhled na řeku Labe a město Ústí nad Labem, tak vytahujeme svačinu a rozjímámem se.

Via ferrata Lužická spojka
Via ferrata Lužická spojka – vrcholový výhled

Máme ještě relativně dost času, rozhodli jsme se ještě navštívit Vaňovské vodopády opodál. Po svačině se vydáváme po žluté turistické stezce do vesnice Podlešín, pokračujeme stále po žluté až na rozcestník ,,Nad Vaňovem”. Tam se napojíme na zelenou turistickou, která nás dovede až ke zmíněným vodopádům. Aby jsme se dostali zpět k autu, pokračujeme stále po zelené, na hlavní silnici odbočujeme vpravo a v dáli už vidíme naše fáro.

Skočíme ještě něco nakoupit a těšíme se domu na výtečnou večeři. Byl to takový vydařený sportovně – poznávací den. Je to také tip pro vás čtenáře, navštívit naši rodnou domovinu + je tu dalších plno zajímavých míst a vrcholů k prozkoumávání, třeba i na týdenní dovolenou.

Ústí žije!


Přidat komentář

Zpátky na začátek