Co se stane po pádu na via ferratě?

VÁŠ DOTAZ: Ahoj, snažil jsem se googlit, ale nepodařilo se mi najít odpověď. Co se stane, pokud na via ferratě spadnu. Je mi jasné, že brzda se vypárá, pravděpodobně se děsně pobiju, ale pokud budu mít štěstí a nic si nezlomím, co pak? Četl jsem tady, že hromada lidí si nebere lano, já ho nosím právě z tohohle důvodu, neumím si moc představit, jak bych tu situaci řešil. Stejně tak nevím, jak bych se k padáčkovi rychle dostal, nejrychlejší mi přijde udělat štand a slanit. Jak tyhle situace (pokud nedej bože nastanou) řešit bez lana? Na brzdě, která zažila pád, přece pokračovat nejde, nebo se pletu? Pokud je pád těžší tak samozřejmě horská, která nás sundá, ale jak si pomoct svépomocí? To nosíte místo lana extra brzdu? Protože za těchto okolností by měl do vyřízených jít i sedák (čímž mě teď napadá, že ani to lano de facto mi není k ničemu).


_________________________________________________

NAŠE ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
předně děkuji za krásný dotaz. Spoustu otázek jste si rovnou odpověděl sám. Co se stane pokud spadnu na via ferratě? No pokud spadnete v plotně (nakloněná rovina), na svislém úseku nebo v převisu těsně nad policí, je více než pravděpodobné, že se „děsně pobijete“! Pokud se bavíme vážně o pádu a ne jen o větším odsednutí. Po pádu, kdy se pobijete, by nebylo vhodné, abyste na via ferratě byl sám, protože se může stát, že si díky úrazu nedokážete pomoc a možná ani zavolat pomoc.

Pokud na via ferratě spadnete v převisu, slítnete a budete viset v prostoru a o nic se cestou nebouchnete – máte napůl vyhráno. Další postup záleží na vašem stavu, znalostech a schopnostech. Zpět k ocelovému lanu se dostanete buď sebezáchranou nebo vám musí pomoci kamarádi na laně (resp. s lanem popřípadě se smyčkami).

Jak řešit nehodovou situaci na via ferratě učíme lezce zde Kurz záchrany na via ferratě, kurz doporučujeme pro ty, kteří chtějí umět svépomoc v případě nehody. Na tomto kurzu se neučíte jak správně provést záchranu a hlavně si vše prakticky vyzkoušíte, dokonce si můžete vyzkoušet vlastní pád do páracího tlumiče.

Správně píšete, že na brzdě (tlumiči), do které jste spadl se už pokračovat nemá (po větším pádu, když se vypáře hodně, se už pokračovat ani nedá). Co s tím? No pokud jezdíme se skupinou klientů do Alp, opravdu má náš instruktor mimo lana i jeden náhradní tlumič.

To s tím vyřazením sedáku od vás slyšíme poprvé. A ani nevíme proč by se měl sedák nebo prsák vyřadit. Sedák i prsák není konstruován tak, že by se při pádu zničil, to právě dělá ten tlumič. Ale samozřejmě by měla být po každém použití kontrola, zda je sadák a prsák v pořádku.

Přejeme krásné lezení bez pádů! 🙂

P.S.: Na via ferratě se nepadá! Lezte tak, aby se to nestalo!

Tým ViaFerraty.cz a HOTROCK.cz


Přidat komentář

Zpátky na začátek