Jak je to s obtížností via ferrat v Rakousku

VÁŠ DOTAZ: Zdravím, máme za sebou s manželem ferraty zatím pouze v ČR, ale teď, na konci prázdnin, chceme vyrazit do Rakouska.
Od jistých chlapíků nám bylo řečeno, že v Rakousku je např. obtížnost D jako u nás C. Co je na tom prosím pravdy? 🙂 Díky za odpověď. Zuzana


_________________________________________________

NAŠE ODPOVĚĎ:

Dobrý den, Zuzano,

stejně tak, jako jsou obtížnosti cest při klasickém skalním lezení, nebo obtížnosti řek při kanoistice subjektivní, je to stejné i na via ferratách. Některá cesta vám sedne, jiná ne. Obtížné místo, kde vy se ani nezastavíte, může jiný člověk překonávat 10 minut.

U nás v České republice je problém s tím, že jednotlivé obtížnosti cest navrhují zpravidla její tvůrci. A to nemusí vždy objektivně sedět. V alpách se via ferrata vybuduje, pak jí přeleze x lezců a až poté se definitivně stanoví její obtížnost.

Ale abych vám odpověděl na vaší otázku: „v Rakousku je např. obtížnost D jako u nás C.“  … já si to tedy nemyslím. Uvažujte o celé trase a ne jen o krátkém klíčovém místě. Vezměte v potaz čas a terén při nástupu na via ferratu, délku a charakter samotné via ferraty, její odlehlost, nemožnost rychlého úniku v případě nehody a samozřejmě délku a náročnost sestupu.

Kolik via ferrat u nás máte delších než 300 metrů? Ke kolika ferratám u nás nastupujete třeba hodinu a pak z ní sestupujete hodiny tři?

Proto naše via ferraty ve stejném klasifikačním stupni nejsou těžší než ty v Rakousku. Ale stále platí, že co je pro vás lehké, nemusí být lehké pro ostatní a naopak.

Více o tom říkáme na našich kurzech – pokud byste měla zájem, vyzkoušejte Kurzy via ferrat v České republice.

Tým ViaFerraty.cz a HOTROCK.cz


1 komentář

Seřadit komentáře dle:  Od nejnovějšího  Od nejstaršího  Od nejlepšího  Od nejhoršího
  1. 0

    0

    Ahoj,
    já bych určitě na takovéto porovnávání nespoléhala. Je fajn si před výstupem na každou ferratu prostudovat její topo a zjistit si více informací o jejím charakteru, aby člověk věděl, kde budou obtížné pasáže a co je obtížnými dělá a taky jak jsou dlouhé. Je rozdíl třeba obtížnost „C“ hned na začátku nebo „céčko“ pak někde na konci nad propastí, kde už nemá člověk tolik síly a taky asi trochu víc strach 🙂

Přidat komentář

Zpátky na začátek