Používáte na ferratě samostatnou odsedávačku?

VÁŠ DOTAZ: Dobrý den, mám dotaz ohledně odsedky.
Při lezení, používáte samostatnou odsedávačku, nebo se někdo poutáte přímo k oku na párací brzdě. Je mi jasné, že se aktivuje až při pádu, ale máte někdo odzkoušeno kolik vydrží v tahu bez pádu??
Děkuji a pěkný den. Marcel 🙂


_________________________________________________

NAŠE ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
my osobně používáme spíše odsednutí do páracího tlumiče. Ty naše mají na to uzpůsobené oko, kam se dá karabina. Takto je to správně i podle výrobců. Něco k tomu jsme psali v článku Vybavení na via ferraty – podrobný seznam na našem druhém webu.

Jinak kolik to vydrží v tahu, než se to začne párat, moc nevíme. Kolega váží 90 kg a i když má třeba 10 kg batoh, tak se nic nepáře. 🙂 Volali jsme nyní kvůli tomu do Rock Empire s.r.o., odkud via ferratové sety naskladňujem do našeho e-shopu a toto nám řekli: přesně se to stanovit nedá (spíš měří a hodnotí rázovou sílu), ale je to něco kolem 200 kg.

Pokud budete používat ještě další odsedávačku (např. při focení), buďte jen opatrní a nezapomeňte jí vždy před dalším lezením zrušit (vyháknout z lana). Případný pád do statické odsedávačky by byl možná fatální.

Ať to leze 🙂

Tým ViaFerraty.cz a HOTROCK.cz

 


4 komentářů

Seřadit komentáře dle:  Od nejnovějšího  Od nejstaršího  Od nejlepšího  Od nejhoršího
 1. 0

  0

  Děkuji za rychlou odpověď.
  Taky tam mám oko,ale nebyl jsem si jistý 🙂
  Zkusím to někde metr nad zemí. Nejsem žádné peříčko 😉

  Pěkný den,Marcel…

 2. 0

  0

  Dobrý den
  Jmenuji se Zbyněk Homola a ve firmě Rock Empire působím jako designer a technik.
  Rád bych ještě upřesnil informace ohledně sil způsobující aktivaci paratelného tlumiče.
  Nebudu tady tupě popisovat znění normy EN958:17 (ta není ani moc dobrá natož nějak zajímavá) raději zkusím věc popsat laickými slovy.
  Norma požaduje, aby k párání při sezení nedocházelo do hmotnosti 120 kg (to se také laboratorně testuje) ovšem naše ferratové brzdy lze zatížit až cca.200 kg po té již dochází k párání.
  Takže Marceli, naložte si kolik unesete a můžete si v klidu odsednout a kochat se panoramaty, fotografovat nebo třeba svačit 🙂
  Ještě zdůrazňuji POZOR odsedávat jen do určeného oka nebo karabin, které používáte k postupu. Jakékoli vedlejší přídavné pomůcky k sezení, které jsou připevněny mimo aktivní část tlumiče jsou nebezpečné, uživatel tyto pomůcky snadno omylem zamění s jištěním.
  Přeji hodně pohody
  Zbyněk H
  Rock Empire

 3. 0

  0

  Zdravím,
  Tak tomu říkám odpověď 🙂
  Děkuji pěkně, Marcel…

 4. 0

  0

  Ahoj, za mě je praktičtější karabina do oka na brzdě, „odsedka“ se mi všude akorát motala a pletla. Taky jsem četla, že to není moc bezpečné a to z důvodumožné záměny za karabiny ferratové brzdy, např. když je člověk trochu ve stresu a začne zmatkovat, nevšimne si, že zapomněl na karabiny a leze jen na „odsedku“..

Zobrazit všechny komentáře (4 celkem)

Přidat komentář

Zpátky na začátek